Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

22-24/10/2015

Galeria

Nostalgicznie zabrzmiały wczoraj utwory z początków kształtowania się techniki dzwoneczkowej Arvo Pärta w wykonaniu Andrzeja Bauera, Jakuba Jakowicza, Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Cieszymy się, że mogliśmy słuchać wczoraj nowych aranżacji kompozycji Pärta w tak licznym gronie [zobacz zdjęcia z koncertu].

Dziś wieczorem w Poznańskiej Farze usłyszymy interpretację m.in. monumentalnego utworu Pärta „Lamentate” w wykonaniu Bartka Wąsika z towarzyszeniem poznańskiej Orkiestry Kameralnej l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka. Największy instrumentalny utwór Arvo Pärta, miał swoją premierę w 2003 r. w słynnym Turbine Hall w Tate Modern Museum w Londynie jako komentarz kompozytora do 150-metrowej i wysokiej na 10 pięter rzeźby Marsjasz Anisha Kapoora [zobacz zdjęcia]. Wśród wykonywanych utworów lamentacyjnych znajdzie się także „My Heart's in the Highlands”, który doskonale znają fani „Wielkiego piękna” Paolo Sorrentino.

O godz. 17.00 w Fundacji Malta odbędzie się pokaz rejestracji koncertu z muzyką Arvo Pärta, który odbył się w 1998 r. podczas wizyty Maestro w Poznaniu. Wybrzmi  „Tabula Rasa” Arvo Pärta w wykonaniu solistów oraz Orkiestry Młodej Filharmonii pod kierownictwem Marcina Sompolińskiego. Pokazowi rejestracji towarzyszyć będzie rozmowa Jana Topolskiego, krytyka muzycznego i filmowego, z dr hab. Krzysztofem Moraczewskim, kulturoznawcą, na temat muzyki sakralnej.

Rejestracja koncertu i rozmowa zastąpią spotkanie z Mariuszem Grzegorzkiem. Następnie w Fundacji Malta zobaczyć będzie można jedyny polski dokument o estońskim kompozytorze „Arvo Pärt. Gra liczb”, w reżyserii Mariusza Grzegorzka, produkcji Telewizji Polskiej.

Na zakończenie dnia polsko-radziecka superprodukcja „Test Pilota Pirxa”, w reżyserii Marka Piestraka (autora m.in. kultowej „Wilczycy” i „Klątwy Doliny Węży”), o której oprawę muzyczną zadbał egzotyczny duet Arvo Pärt i Eugeniusz Rudnik.