Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

22-24/10/2015

Galeria

Nieustannie repetowany motyw z utworu Für Alina Arvo Pärta wyznaczy wolne tempo w  Wygnaniu Andreya Zvyagintseva, osadzonym na rosyjskiej wsi filmie o kryzysie rodziny. Muzyka Pärta wystąpi także w egzotycznym duecie z dźwiękami pioniera polskiej elektroniki Eugeniusza Rudnika. Polsko-radziecka superprodukcja Test Pilota Pirxa </a> </i> w reż. Marka Pietrasika to ekranizacja powieści Stanisława Lema, której bohater dostaje misję nie do wykonania: ma przetestować nową generację androidów w warunkach lotu kosmicznego.

W filmach dokumentalnych towarzyszyć będziemy Arvo Pärtowi podczas wizyty w Poznaniu, którą w filmie Arvo Pärt. Gra liczb zarejestrował w 1998 r.  Mariusz Grzegorzek oraz w wyjątkowym spotkaniu z Robertem Wilsonem. Zaprezentujemy rejestrację i dokument pokazujący kulisy pracy dwóch wielkich ascetów, teatru i muzyki, nad spektaklem Pasja Adama, który w maju tego roku miał swoją światową premierę w spektakularnej lokacji, stoczni Noblessner w Tallinnie.

Muzyka Pärta odnosi gdzieś dalej, pokazuje, że jest coś poza światem bohaterów, pokazywanym na kinowym ekranie, a sama rzeczywistość nie jest płaska, martwa, ale żywa, nieskończona. Wieczna. – tłumaczy ogromną popularność muzyki Arvo Pärta w świecie filmowym Michał Zdunik [przeczytaj cały tekst].

Pełen program filmowy na: www.nostalgiafestival.pl. Wstęp na pokazy filmowe i spotkania jest wolny.