Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

22-24/10/2015

Galeria

Kulminacją wieczoru będzie polskie prawykonanie „Adam's Lament” – kompozycji zainspirowanej tekstem kanonizowanego w 1987 roku świętego Sylwana. Pochodzący z Rosji mnich spędził większość swojego życia we wspólnocie monastycznej na greckiej wyspie Atos. To właśnie tam napisał „Lament Adama”, w którym ten rozpacza nad utraconym rajem, co stanowi metaforę lamentu nad kondycją ludzką.

Wcześniej utwór zabrzmi w filmowej rejestracji „Pasji Adama" – spektaklu Arvo Pärta i Roberta Wilsona, który miał swoją premierę w maju tego roku w stoczni Noblessner w Tallinnie. Fortepianowe utwory Pärta oraz jego kompozycję „Silouans Song” na orkiestrę smyczkową usłyszymy zaś dzisiejszego wieczoru w filmie „Nasza muzyka” Jeana-Luca Godarda.

Nostalgiczne popołudnie proponujemy rozpocząć od uczestniczenia w rozmowie Jana Topolskiego z dyrygentami: Adamem Banaszakiem i Endrikiem Üksväravem. Estończyk niedawno wrócił z tournée po Japonii, gdzie kierując chórem występował u boku samego Maestro Arvo Pärta a jako śpiewak wykonywał partię solową w „Miserere” Pärta, które jest częścią spektaklu „Pasja Adama" Roberta Wilsona.