Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

22-24/10/2015

Bartek Wąsik / fot. Bartek Szmigulski
GaleriaBartek Wąsik / fot. Bartek Szmigulski

Spokojnie, podnośnie i wsłuchując się w wewnętrzne ja – brzmi jedyna wskazówka Arvo Pärta jak grać „Für Alina”, utwór, który jest osią koncertu, filmów i spotkania jutrzejszego otwarcia 8. Nostalgia Festival Poznań. Ten krótki utwór fortepianowy napisany został w 1976 roku dla osiemnastoletniej córki znajomych kompozytora, gdy ta wyjeżdżała do Londynu na studia. Podobnie jak młoda dziewczyna wyjeżdżająca na spotkanie nowego, w nieznanym jej mieście, tak i Arvo Pärt otwiera tym utworem nową kartę w dziejach muzyki, wprowadzając do swojego stylu technikę, którą nazwał „tintinnabuli".

Tegoroczna edycja Nostalgia Festival Poznań potrwa do soboty i jest w dedykowana Doktorowi Janowi Kulczykowi. Jego śmierć pogrążyła nas w smutku i żalu, przede wszystkim po stracie wspaniałego człowieka, jakim był. Nie tylko mecenasa sztuki, artysty biznesu, wizjonera i marzyciela, ale człowieka właśnie.

Pierwszą okazją do zapoznania się z twórczością Arvo Pärta i techniką „tintinnabuli" będzie spotkanie z Andrzejem Bauerem, Jakubem Jakowiczem, Bartkiem Wąsikiem oraz muzykami z Royal String Quartet, które poprowadzi krytyk filmowy i muzyczny Jan Topolski. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Doriana Supina pt. „24 preludia do fugi", w którym obok zapisu prób, rozmów i spotkań, zabrzmią najsłynniejsze utwory estońskiego twórcy. Późnym wieczorem muzyczne echa utworu „Für Alina” usłyszymy w filmie „Wygnanie" w reżyserii Andreya Zvyagintseva.

- Nie jestem w stanie przewidzieć, co mi przyjdzie do głowy przed występem. Mam jego kilka wariantów, które postaram się pokazać. Ale co z tego wyjdzie, dopiero się okaże. Wszystkie utwory, które zagram, są nieco transowe. Fajnie gdyby publiczność trochę się w nich zapadła, wycofała. Mnie się to czasem zdarza - kiedy gram „Für Alina” po raz ósmy, to już nie wiem, która godzina, który mamy miesiąc. Pewne rzeczy po prostu znikają. – zapowiada w rozmowie z Kajetanem Kurkiewiczem dla „Gazety Wyborczej” jutrzejszy koncert kurator wieczoru i pianista Bartek Wąsik. Razem z Andrzejem Bauerem, Jakubem Jakowiczem i Royal String Quartet wystąpią o godz. 20.30 w Poznańskiej Farze otwierając koncertowo festiwal Nostalgia.