Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

22-24/10/2015

Do dziś wspominam 1998 rok, kiedy to w przestrzeniach kościoła ojców dominikanów Arvo Pärt zaprezentował swoje kompozycje. Poznańska publiczność miała wówczas możliwość wzięcia udziału w największym i najpełniejszym przeglądzie twórczości kompozytora, jaki odbył się w Polsce, a młodzi poznańscy muzycy pod wodzą Marcina Sompolińskiego – jedyną i niepowtarzalną szansę osobistego kontaktu z najwybitniejszych twórców muzycznych naszych czasów. Nie zapomnę momentu, kiedy Arvo Pärt prosto z dworca kolejowego przyszedł na próbę. Zasłuchany, stanął pod chórem, a gdy wybrzmiały ostatnie nuty Fratres – podszedł do muzyków i zaczął wspólnie ze stroicielem preparować fortepian. Wielki mistrz, skromny i wspaniały człowiek. Niezwykły kompozytor. To trzydniowe spotkanie z Arvo Pärtem pozostało w mojej pamięci na całe życie. W kolejnych latach jego muzykę często prezentowaliśmy w Poznaniu. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że w ramach festiwalu Nostalgia powinniśmy kiedyś znowu wrócić do swoistej formy muzycznej monografii jemu poświęconej. 11 września tego roku kompozytor obchodził swoje osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji poświęcimy mu ósmą edycję festiwalu, podczas której prześledzimy ścieżki ewolucji muzycznej kompozytora od lat siedemdziesiątych do czasów współczesnych.

Nostalgię otworzy premierowy program „Arvo Pärt. Alina”. Do jego wykonania kurator wieczoru i pianista Bartek Wąsik zaprosił Andrzeja Bauera, Jakuba Jakowicza oraz Royal String Quartet. Wspólnie odkryją przed nami różnorodność możliwych interpretacji „tintinnabuli”. Drugiego wieczoru, „Arvo Pärt. Lamentate”, wybrzmią kompozycje orkiestrowe, które Maestro skomponował na początku XXI wieku. Usłyszymy, osiągający niespotykane w dotychczasowej twórczości kompozytora rozmiary, Lamentate w interpretacji Bartka Wąsika z towarzyszeniem poznańskiej Orkiestra Kameralnej l’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka. Podczas finałowego wieczoru „Arvo Pärt. Adam’s Lament” usłyszymy utwory, które łączy głęboka religijność, wykonane zarówno na chór a capella, jak i na chór i orkiestrę. W przestrzeniach poznańskiego kościoła farnego ich twórczej interpretacji podejmą się estoński Chór Kameralny Collegium Musicale pod batutą Endrika Üksvärava oraz poznańska orkiestra l’Autunno. Koncertom towarzyszą jak co roku pokazy filmowe i rozmowy z muzykami. Dla mnie szczególne będą prezentacje rejestracji koncertów oraz dokumentu Arvo Pärt. Gra liczb Mariusza Grzegorzka, powstałych w czasie wizyty kompozytora w Poznaniu w 1998 roku. Tęsknota za czymś dawno straconym: za doskonałym uporządkowaniem świata i ładem dzieł mistrzów minionych epok, za dziecięcą prostotą i boską harmonią. Nostalgia. To z niej utkana jest twórczość Arvo Pärta – dźwiękowa próba wskrzeszenia przeszłości i odnalezienia utraconego. Kompozytorskie memento. 

               Tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań dedykujemy Doktorowi Janowi Kulczykowi – jego śmierć niechybnie pogrążyła nas w smutku i żalu, przede wszystkim po stracie wspaniałego człowieka, jakim był. Nie tylko mecenasa sztuki, artysty biznesu, wizjonera i marzyciela, ale człowieka właśnie. Jestem pewien, że po koncercie w Poznańskiej Farze usiadłby z artystami i przyjaciółmi, aby wznieść swój pierwszy zwyczajowy toast, który nieodmiennie brzmiał: „Za miłość!”. Tak go właśnie zapamiętamy: Za miłość, Janie!

                                                                                  Michał Merczyński
                                                                                  Dyrektor Nostalgia Festival Poznań